23. 8. 2022


Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne. Tahle jednoduchá věta je klíčová pro všechny odpadové strategie. Společně s Pavel Křeček • radní Prahy 3 jsme proto iniciovali vznik art re use / ArtMap centra v Chlumově ulici.
Myšlenka je prostá: Nepotřebný použitý materiál není nutné vozit na skládku. Lepší je materiál darovat ho někomu, kdo jej ještě využije. Může jít například o dřevěné desky, textil či cokoliv jiného. Ve Vídni takhle fungují se ziskem i velké nákupní haly. Naše žižkovské art re use má za sebou první rok a za tu dobu jím prošly desítky tun materiálu, který neskončil na skládce nebo ve spalovně, ale našlo se pro něj další využití.
V posledních měsících sem vozí materiál i výrobní firmy z různých míst republiky. Nově přibyly například nikdy nepoužité překližkové sedáky určené původně pro fast foodové řetězce, desítky metrů nepoužité koženky nebo různé odstíny dýhy.
Do budoucna bychom se rádi přiblížili vídeňskému modelu, kde ve velké hale můžete nakoupit nábytek, vybavení domácnosti, elektroniku nebo knihy. Všechno tohle zboží je sice použité, ale plně funkční a čisté. Vhodným místem pro takový záměr může být například část historické budovy na Nákladovém nádraží
 


Zpět na všechny aktuality