21. 6. 2022


Před několika minutami jsme schválili přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu. Pro se vyslovilo celkem 23 z celkem 28 přítomných. Návrh byl podpořen napříč politickými stranami (TOP 09, STAN, Piráti, ODS, zastupitelka za Zelené, ANO, KDU-ČSL). Hlasovali pro něj koaliční, opoziční i nezařazení zastupitelé. Všechny politické kluby měly volné hlasování, žádný klub tedy nezavázal svoje zastupitele k hlasování pro nebo proti.
Případné přejmenování přinese obyvatelům Koněvky povinnost výměny občanky nebo techničáku k vozidlu. Z průzkumu, který na toto téma radnice organizovala, vyplynulo, že případné problémy s doklady vyvolávají větší odpor. Přejmenování ještě není definitivně rozhodnuto, konečné slovo má rada hlavního města. Pokud i ta návrh schválí, uděláme všechno proto, aby to dotčení obyvatelé měli co nejsnazší. Zajistíme delší otevírací dobu na úřadě a prověříme i otevření další přepážky v KC Vozovna.
Podnikatelům z Koněvky by se měly všechny údaje v registrech aktualizovat samy. Spustíme také jasnou informační kampaň, aby nedocházelo k záměrným či nezáměrným mystifikacím.
Otázka přejmenování vyvolala dost emotivních reakcí. Zastánci říkali, že Koněv přeci osvobodil Prahu. Jenže v době, kdy ulice dostala jeho jméno (1946), byl maršál naživu a nikdo netušil, jaké činy ještě napáchá (brutální potlačení maďarského povstání, výstavba Berlínské zdi). Pojmenovávat ulice po živých osobnostech je běžná praxe v despóciích, ale ne v demokratické Evropě.
Oproti tomu Karel Hartig zemřel v roce 1905 a všechna jeho důležitá životní fakta jsou známá. V 19. století se aktivně účastnil politického a spolkového života, jako stavitel postavil na Žižkově kolem 60 domů, byl také prvním starostou Žižkova. Účastnil se řady národních manifestací, na vlastní náklady vyrubal z Vítkova jeden ze základních kamenů Národního divadla, na jeho návrh vzniklo pojmenování ulic z doby husitství a další. Je zřejmé, že šlo o velkou osobnost veřejného života, která se zcela zásadně přičinila o vznik a vývoj Žižkova v jeho prvních letech. Vůči osobě Karla Hartiga jsme dnes jako Praha 3 splatili velký dluh.
 


Zpět na všechny aktuality